VÝROKY Z TOHOTO TÝDNE

Tento týden toho celebrity namluvily „něurekom“. Vybral jsem si skutečně jen ty co jsou přece jenom nejvýraznější, alespoň dle mého soudu.

„Trumpův rozhovor s novináři byl velmi informativní. USA mimochodem popřely suverenitu všem zemím západní polokoule. Evropští vazalové, připravte se…,“ varoval senátor Andrej KLIŠAS

„Vyděláváme peníze. Biden rozdal 350 miliard dolarů, právě je rozdal. Teď jsem dostal zpět spoustu z nich, protože jsme uzavřeli dohodu o vzácných kovech. Získáme zpět spoustu z nich. Možná všechny. Možná i víc než všechny,“ řekl čím dál sebevědomější Donald TRUMP.

„Čest a sláva statečným kubánským bojovníkům, kteří zemřeli v boji proti imperialistickým teroristům, kteří unesli a nelegálně odvedli venezuelského prezidenta a jeho manželku z jejich země.“ Těmi slovy vyhlásil kubánský prezident Miguel DÍAZ-CANEL dvoudenní státní smutek v zemi.

TRUMP JE PŘI CHUTIKolumbie je také velmi nemocná. Řídí ji nemocný muž, který miluje výrobu kokainu a jeho prodej do USA. A tohle dělat nebude dlouho…operace proti Kolumbii je možností ne špatnou, dovolte mi říct“, odpověděl novinářům…S Mexikem je třeba něco udělat. Mexická prezidentka je skvělá žena, ale ona neřídí zemi. Mexiko řídí kartely. Mexiko se musí vzchopit, protože přes Mexiko proudí záplava lidí a my s tím budeme muset něco udělat…Opravdu bychom si přáli, aby to Mexiko udělalo. Jsou toho schopni. Ale bohužel, kartely jsou v Mexiku velmi mocné.“ Konstatoval na stejnou otázku

     „Trumpovo první funkční období bylo poznamenáno implicitním odmítnutím „nekonečných válek“ a nyní, pod vlivem osobností jako Marco Rubio a Stephen Miller, Spojené státy bombardovaly více než devět zemí a zapojují se do dalšího nevyprovokovaného konfliktu.“ Konstatuje známý americký právník Joshua SCHEER

     „Klan pedofilů chce zničit naši demokracii. Aby nebyl zveřejněn Epsteinův seznam, posílají vojenské lodě zabíjet rybáře a vyhrožují našemu sousedovi invazí kvůli jeho ropě,“ byl přesvědčen prezident Kolumbie Gustavo Petro ještě před Trumpovým super zločinem.

„Potřebujeme Grónsko pro národní bezpečnost, ne kvůli nerostným zdrojům. Máme obrovské množství ložisek nerostů, ropy a všeho ostatního. Máme více ropy než jakákoliv jiná země na světě. Potřebujeme Grónsko pro národní bezpečnost, a když se na to podíváte, nahoru a dolů po jeho pobřeží, můžete vidět ruské a čínské lodě všude.“ „Císař“ Donald I. opět vyhrožuje Dánsku.

     „…jsme odhodláni respektovat a dodržovat mezinárodní právo. To je jediná podmínka, kterou přijmeme pro jakýkoli vztah po vojenském útoku, který náš národ utrpěl“ uzavřela viceprezidentka Bolívarovské republiky Venezuely Delcy Eloina RODRIGUEZ GÓMEZ svůj projev před jmenováním úřadující prezidentky.

     „Co je Ukrajina? Je to uměle vytvořený stát, v němž někteří Rusové ochořeli myšlenkou nadřazenosti nad ostatními Rusy. Ukrajinství se stalo zbožím. Speciální vojenská operace je občanská válka. A v občanské válce neexistuje nic jiného než vítěz a poražený“. Tvrdí Ekonom a analytik politiky Igor Alexandrovič NAGAJEV.

„Je více než možné, že stojíme na prahu okamžiku, kdy íránský lid vezme svůj osud do vlastních rukou.“ Řekl Benjamin NETANJAHU na zasedání vlády Izraele.

„Skutečným důvodem americké invaze do Venezuely je přežití samotného amerického petrodolaru“. Píše francouzský bloger Etienne CHOUARD.

     „Brát Donalda Trumpa za slovo nemá cenu. Samotnému Donaldovi na vlastních slovech nezáleží. Je mu jedno, co tvrdil včera, neposlouchá se, co právě fabuluje a zjevně neřeší, co řekne zítra a co pozítří zpochybní či vymlčí. Není větší marnosti než chytat amerického prezidenta za slovo. Je to jako chytat vzduch. Důležité je analyzovat skutečnost, nikoli kecy: Slova se říkají, chléb se jí“ Píše filosof Ivan HOFFMAN.

„Tvrzení o drogách, demokracii a lidských právech byla využívána jako záminky pro jediný skutečný cíl: kontrolu naší ropy,“ řekla Delcy Eloína RODRÍGUEZ Gómezová.

Pojem NATO se scvrkává na koalici ochotných“. Tvrdí vojenský analytik Jaroslav ŠTEFEC

A na závěr jeden od umělce:

     „Pan Turek je větší než P.P., dle ženských měřítek hezčí, dobře oblečený, ramenatý, má mužnou tvář jako mačo a to na ženy působí. Jezdí v krásných autech a ještě ke všemu ho americký prezident pozval na svoji inauguraci. O takové poctě si náš hlavní panáček PePa mohl nechat jenom zdát. Pan Turek je jedním slovem frajer! A to se neodpouští – zvláště ne v Česku! „Vece Ivan VYSKOČIL.

 

PŘÍKLAD MNOHONÁSOBNÉHO MISTROVSTVÍ

Když jsem dopsal svou dnešní glosu, tak jsem při projíždění internetu narazil na text Jana Kellera a musím konstatovat že má opět typické parametry tohoto českého genia slova. Měl jsem zájem vybrat si z textu některé citáty, ovšem to nejde. Text je dokonalým dílkem, které je nutné citovat celé, aby vynikl především autorův smysl pro humor, široká škála znalostí, tvůrčí spojování do souvislostí zdánlivě nesouvisejícího, orientace v současném dění, kultivovaná vytříbenost a samozřejmě politický světonázor, či spíše kritický „světanáhled“. Doporučuji, ale opravdu vřele doporučuji přečíst si text na adrese https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Trump-se-inspiroval-Marxem-Keller-prekvapive-k-akci-Venezuela-785279 . A ještě víc si přeji, aby se každý učil nejen kritickému myšlení jaké prezentuje autor, ale snažil se také o hledání neobvyklých leč přesto naprosto logických souvislostí, díky nimž se obzory poznání neobvykle rychle rozšiřují.

REKLAMA FILOSOFOVI

Velice rád čtu texty filosofa Ivana Hoffmana, zveřejňované na Parlamentních Listech. Jsou většinou časové, i nadčasové zároveň. Ale především, jako ty Kellerovy krátké, skvěle koncipované a výborně promyšlené. Je celkem pochopitelné, že se vyjádřil i k události, jež je pro období po studené válce novým precedentem v mezinárodních vztazích. Tedy o únosu Madura. I když prý to „zatčení“ se v USA nesmí oním, právně přesným termínem označovat, jak jsem se včera dočetl. Což je asi ona svoboda slova, kterou se snažil James David Vance vyučovat papaláše z EU brzy co se stal dvojkou v týmu globálního gangstera, piráta a především dementa „Velkého blondýna s modrou a někdy i červenou kravatou“. Jako reklamu na texty pana Hoffmana si dovoluji otisknout část jeho eseje o Americkém extempore ve Venezuele. Dále citát, dlouhý:

„Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Donald Trump je vlivný muž, kterému každý zvedne telefon. Není mu to ale nic platné, protože je stále méně toho, co může nabídnout, i toho, čím může vyhrožovat. Neumí se v politice důstojně pohybovat, a tak se v ní jenom zoufale plácá. Trumpova venezuelská telenovela je toho názornou ilustrací.

Nechal si doručit do New Yorku cizího prezidenta, za kterého je doma náhrada a klidně může chvíli chybět. Je to docela drahá hračka, když tím dal celému světu najevo, že USA se vyčleňují ze společnosti, jež ctí mezinárodní právo. Jenom zoufalec dělá reklamu právu silnějšího, když konkurence sílí, zatímco on sám slábne. Zdá se, že i ti Venezuelané si na prstech spočítali, že jim od Trumpa nic moc nehrozí a nestálo jim za to sestřelit mu pár vrtulníků a potopit nějakou letadlovou loď!“

Tolik Hoffman. Já sice předpokládám, že Trump to teď, ve své pýše „vojevůdce míru“, pořádně rozjede. Výhrůžky Kolumbii, Íránu, Kubě, Dánsku, Kanadě, a vlastně všem, včetně Ruska, kterému už včera „upirátil“ dva tankery, nejsou u skomírajícího starce planým řečněním. On už je u konce žití a „po něm potopa“. Tak vsází celý bank na jednu kartu, na sílu nadřazenou mezinárodnímu právu. Jednoznačně se postavil proti celému světu. A to věc je zlá, především pro tento rok, kdy budou v USA „poločasové“ volby. Ovšem můj pohled je názorem skeptika. Možná, že se svět už konečně vzpamatuje a začne spolupracovat, třeba proti hegemonii přežitého petrodolaru. No ale buď jak buď, „veselo“ na této planetě bude zachováno ještě dlouho.

TRUMP NA TISKOVÉ KONFERENCI V MAR-A-LAGO NA FLORIDĚ

Nevím už kdo to byl, ale měl svatou pravdu, když vzkázal Trumpovi: „Moc mluvíš!“. Já si ale přesto myslím, že je pro svět lepší, že pořád plácá ty své nesmysly. Sbírám si je pod hlavičkou „Trumpovy bláboly“. V poslední době mě jich ale moc nepřibývalo. Zato hned na začátku tohoto roku se s nimi roztrhl pytel. Ve svém sídle na Floridě po únosu Madura uspořádal tiskovku. Na ní mluvil jako obvykle   systémem „co mu slina na jazyk přinesla“, takže to byly jeho známé věty „bez ladu a skladu“, ze kterých nějaké informace museli novináři těžce vydolovávat. Já už jsem vybíral jenom z novinářských intepretací a tak mám v následujících pasážích skutečné citace prakticky neověřené, co do jejich plné autenticity. Tolik na úvod k myšlenkám, které zazněly na tiskovce, ať již v úvodním projevu Trumpa, nebo v jeho odpovědích na dotazy pracovníků sdělovacích prostředků.

ÚNOS

     „Na můj rozkaz provedla americká armáda mimořádnou vojenskou operaci v Caracasu. Zajali jsme Madura ve tmě; světla v Caracasu byla zhasnutá…Maduro a jeho žena se během útoku americké armády ani nestihli schovat v bunkru…Nikdo nemá takové vybavení, jaké máme my. Myslím tím, že všechno bylo promyšlené do posledního detailu. Všechno si nacvičovali. Ve skutečnosti postavili dům, který byl identický s tím, do kterého vstoupili, se všemi trezory, ocelí všude a schodišti…On a jeho žena budou čelit americké spravedlnosti. Obnovili jsme spravedlnost; Operace Půlnoční kladivo byla perfektní; Operace jako tato se neobjevila od druhé světové války“.

„Víte, my se nebojíme mít vojáky na zemi. V noci jsme měli vojáky na zemi. Ale zajistíme, aby byla ta země, Venezuela, řízena správně“.

Jsme připraveni uspořádat druhý a mnohem větší útok, pokud to bude potřeba,“

OKUPACE VENEZUELY

„Budeme zemi řídit, dokud nebudeme moci provést bezpečný, řádný a uvážlivý přechod…Takže nechceme, aby se do toho zapletl někdo jiný. A máme stejnou situaci, jakou jsme měli po dlouhou dobu. Takže budeme zemi řídit, dokud nebudeme moci provést bezpečný, řádný a rozumný přechod“.

„…venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová vyjádřila připravenost spolupracovat s Washingtonem. Ministr Rubio s ní právě hovořil a je v podstatě ochotná udělat to, co považujeme za nezbytné, aby se Venezuela stala opět velkou“.

„Americká armáda zůstává připravená na pozicích a USA si ponechávají všechny vojenské možnosti, dokud nebudou jejich požadavky zcela splněny“.

„Nebojíme se nátlaku a armády…A budeme ho mít, včera večer jsme měli nátlak na velmi vysoké úrovni. Ve skutečnosti se ho nebojíme, nevadí nám to říct, ale zajistíme, aby tato země byla řádně řízena. Neděláme to nadarmo.“

„Armáda v zemi nebude přítomna…Budeme mít ve Venezuele přítomnost, pokud jde o ropu…Nebojíme se bot na zemi. Budeme tu zemi řídit spravedlivě. Vyděláme jí spoustu peněz a postaráme se o všechny“.

(Madurovi spojenci) „víme, kdo jsou, sledujeme je a chovají se úplně jinak než před dvěma dny… Pokud zůstanou loajální, budoucnost je opravdu špatná – opravdu špatná pro ně…(Trump se neobává) „špatných aktérů z bývalého režimu…“.

(Trump přímo oslovil občany Venezuely) „Budete mít mír, spravedlnost, budete mít část bohatství, které jste už dávno měli mít. Budete mít bezpečnost, budete mít skutečný stát…musíme Venezuelu znovu vybudovat. Jejich infrastruktura je shnilá. Ropa je velmi nebezpečná věc, těžba ropy je nebezpečná. Infrastruktura je stará a rozbitá a velkou část jsme budovali před 25 lety. Teď ji nahradíme,“

Dáme peníze lidem. Odškodníme lidi, kteří byli zneužiti a poškozeni,“

Toto partnerství mezi Spojenými státy americkými a Venezuelou učiní venezuelský lid bohatým, nezávislým a bezpečným…(tento vývoj) udělá šťastnými také mnohé Venezuelany žijící ve Spojených státech“.

ROPA

„Venezuela jednostranně zabavila americkou ropu a americký majetek. Vzali nám veškerý majetek. Nikdy jsme neměli prezidenta, který by s tím něco udělal. Místo toho vedli války tisíce mil daleko. Socialistický režim nám to ukradl za předchozích administrativ – a ukradl to silou,“

„Vezmeme si zpět ropu, kterou jsme si upřímně řečeno měli vzít zpět už dávno…vytáhneme ze země obrovské množství bohatství a toto bohatství půjde lidem Venezuely a lidem mimo Venezuelu, kteří dříve žili ve Venezuele, a také Spojeným státům americkým ve formě náhrady škod, které nám tato země způsobila“.

No, myslím si, že budeme do jeho fungování velmi aktivně zapojeni. Co k tomu říct…Naše velmi velké americké ropné společnosti, největší na světě, vstoupí do země, utratí miliardy dolarů, opraví těžce poškozenou infrastrukturu, ropnou infrastrukturu, a začnou zemi vydělávat peníze.“  

„V té zemi máme obrovskou energii. Je velmi důležité, abychom ji chránili. Potřebujeme ji pro sebe, potřebujeme ji pro svět,“

JEDNOTLIVOSTI Z DOTAZŮ NOVINÁŘŮ

„Zastavili jsme 97 % přísunu drog do naší země…venezuelské teroristické organizace již nebudou Spojené státy ohrožovat“.

Amerika nikdy nedovolí, aby nás cizí mocnosti vytlačily z naší vlastní hemisféry,“

Spojené státy ponechávají všechny vojenské možnosti na stole, dokud nebudou splněny naše požadavky…Jsme připraveni zahájit druhý, mnohem větší útok, pokud to bude potřeba,“

„Nelegitimní venezuelský diktátor byl mozkem nezákonné činnosti. Jak je uvedeno v obžalobě, dohlížel na brutální kartel známý jako Kartel Slunce…Maduro posílá divoké a vražedné gangy, aby terorizovaly americké komunity. Byly v Coloradu a okupovaly bytové domy. Uřezávaly lidem prsty, když zavolali policii. Byli brutální… ale už nejsou,“

„Zůstáváme. Budeme řídit, dokud nebude zaveden správný přechod,“ (zopakoval)

„Obnovili jsme spravedlnost…šlo o operaci, jaká nebyla k vidění od druhé světové války“.

„Washington provedl mimořádně složitou a přesně naplánovanou vojenskou operaci…přímo mimořádnou…byl…cílem operace zabránit hrozbám pro strategicky citlivá zařízení, včetně těch jaderných…akce byla provedena v naprosté tajnosti, s maximální koordinací vojenských a bezpečnostních struktur…Chytili jsme Madura v úplné tmě…vstoupili jsme tam za tmy. Světla v Caracasu byla zhasnutá. Tak jsme ho chytili“.

„…operace Midnight Hammer má širší cíl – vyslat vzkaz, že Spojené státy nebudou váhat s vojenským jednáním, když vyhodnotí, že je ohrožena globální bezpečnost a strategické zájmy“.

„…zahynulo mnoho Kubánců…mezi oběťmi nejsou Američané“.

„Maduro se k moci nevrátí…bude souzen nejspravedlivějším soudem na světě…nevyvratitelnými důkazy o vině venezuelského prezidenta, které budou soudu předloženy“.

(S Putinem) „O Madurovi jsme nikdy nemluvili. Nejsem z Putina nadšený. Zabíjí příliš mnoho lidí,

„Lidé tam trpí mnoho let. Myslím, že Kuba je něco, o čem budeme dříve či později mluvit, protože je to země, která vážně selhává.“

HRA KTERÁ SE MĚ UŽ NĚJAKÝ ČAS HRUBĚ NELÍBÍ

Stále netrpělivě čekám na dvě zásadní informace. Kolik investovala ČLR ve Venezuele, či kolik skutečně již měla rozpracováno z těch šesti stovek smluv, o kterých tisk hovořil ještě den před agresí. A o mnoho víc mě pak zajímá, kolik do Venezuely investovalo Rusko, když jsem se zatím pouze včera od jednoho zasvěceného ruského novináře dočetl, že Rusko investovalo ve Venezuele značné prostředky. Já si spíše myslím, že Rusko Venezuele pouze prodávalo zbraně a to ještě zastaralé. Venezuela je totiž jedna z posledních zemí světa, kde centrální Banku neovládají zatím Rothschildovci a je kromě Kuby na západní polokouli jedinou zemí, kde se pokoušejí o jakýsi typ socialistické tak zvané přímé demokracie formou víc jak pět a půl tisícovek správních jednotek s poměrně vysokou pravomocí, včetně vlastnění své milice. Vedle Kuby tedy prakticky nejsocialističtější stát, což vadí nejen USA, ale i Rusku a dokonce i ČLR, protože jde o model, který tyto dvě super mocnosti odmítají. Od počátku, abych byl konkrétní tak přesně od poloviny roku 2025 cítím od těch dvou jmenovaných nějaký podraz. A proč mě zajímá ta výška investic do Venezuely z jejich strany? Protože historie učí, že investor vždy kalkuluje, zda náklady na vybojování svých investic nebudou pro něj větší, než výnos z nich. Takže reálné angažmá ČLR a Ruska ve prospěch Venezuely nevidím moc příznivě.

Na závěr tohoto textu už jen jediná poznámka. Pokud Rusko s Trumpem vyhandlovalo pro sebe volnou ruku na Ukrajině za Venezuelu a ČLR zase totéž o Tchajwanu, tak budu mile překvapen. Ale moc s tím nepočítám. Mocnosti totiž nezrazují, ale jenom své zájmy kladou nad všechno ostatní, především nad přátelství, nadtož spojenectví.

ZPRÁVY Z MINULÉHO TÝDNE A JEDNA O NECELÝ MĚSÍC STARŠÍ

Takže začnu tou starší. Bývalý prezident Hondurasu Juan Orlando Hernández byl včera, v pondělí 1. 12. 2025 propuštěn z amerického vězení, a to poté, co mu prezident Donald Trump udělil milost. Hernández si odpykával 45 let za spiknutí za účelem dovozu kokainu do USA v celkovém množství kolem 500 tun. Tolik faktum. Já se jenom ptám, zda si tím hodlal Trump uvolnit věznici pro Madura?!!

Dánsko jako první v Evropě po 401 letech zcela přestalo doručovat papírové dopisy.

Austrálie jako první na světě zavedla zákaz přístupu na sociální sítě dětem do 16. let.

Na konci prosince americké úřady zvýšily pro Rusko nejvyšší stupeň teroristické hrozby – 4. stupeň, což znamená přísné cestovní varování. Americké úřady podobně varovaly své občany před hrozbou teroristických útoků v Moskvě před masovou střelbou v Crocus City Hall 22. března 2024.

Ukrajinští migranti stojí ČR 250 milionů korun denně.

Koncem prosince byl nejblíže k Zemi vesmírný objekt ATLAS (C/2025 N1). Pozorován je od července roku 2025, a za tu dobu bylo mimo jiné zjištěno že jde o objekt o tři miliardy let starší, než Slunce. Tato kometa je tedy v dějinách astronomie nejstarším pozorovaným objektem v našem planetárním systému. Průměr jejího jádra je asi 20 kilometrů.

Trump na podporu Izraele bombardoval o Vánocích tři země. Venezuelu, Somálsko a Nigerii. Pokud dobře počítám, tak celkem už tento „holub míru“ stihl za rok 2025 bombardovat devět zemí.

Na sociálních sítích koluje video, na němž Madurův předchůdce Hugo Rafael CHÁVEZ FRIAS vypráví: „Už před mnoha lety mě někdo řekl. Nakonec tě obviní z obchodování s drogami – přímo tebe, Chávezi. Nejen z toho, že tvá vláda to podporuje nebo povoluje – ne, ne, ne. Pokusí se na tebe použít Noriegovu formuli…Hledají způsob, jak přímo spojit Cháveze s obchodem s drogami. A pak je proti ´prezidentovi-drogovému dealerovi´ všechno přípustné, to přece víš, že?“

V KONČÍCÍM TÝDNU MĚ ZAUJALO

Peter Brian HEGSETH: „Tito (Venezuelští) narkoteroristé jsou al-Káidou naší hemisféry.

     „Zatímco kolektivní Západ, vedený Spojenými státy, hystericky hledá neexistující „íránské jaderné hrozby “, na Blízkém východě existuje již více než půl století skutečná, extrémně nebezpečná a zcela nekontrolovaná jaderná mocnost: Izrael.“ Napsal Muhammad ibn FAISAL AL-RAŠÍD.

„Ministerstvo války bude nadále budovat AI ekosystém vytvořený pro rychlost, bezpečnost a rozhodovací převahu…Sázíme všechny své žetony na umělou inteligenci jako bojovou sílu. Ministerstvo čerpá z amerického obchodního génia a začleňujeme generativní AI do našeho každodenního bojového rytmu,“ prohlásil sebe chlubně ministr války Peter Brian HEGSETH

Po útoku na prezidentskou rezidenci v Rusku:

PUTIN: „…ruský postoj bude v souvislosti se státním terorismem prováděným Kyjevem revidován.“
TRUMP: „Díky Bohu, že jsme Zelenskému nepředali rakety Tomahawk.“

LAVROV: „…z vyjednávací cesty s Američany se nestáhneme, protože je vždycky snazší společně zasypat hrob.“

     „Stepan Bandera je zločinec, vrah Poláků, zodpovědný za Volyňský masakr. Když Polsko finančně pomáhá Ukrajincům v boji proti Rusku, na Ukrajině, konkrétně zde ve Lvově, stojí i nadále pomníky tohoto zločince. Jako ten za mými zády. Pokud chceme být upřímní vůči naší historii, nemůžeme tohle dovolit. Musíme požadovat, aby na Ukrajině skončil banderismus“. Říká ve svém selfíčku člen pravicové strany Polska, jménem KLIMAS, jehož křestní jméno jsem nedohledal.

     „Libanon musí okamžitě zajistit získání munice GBU-39/B Small Diameter Munitions (SDB), která zůstala neporušená po náletu izraelského letectva na Bejrút…Bomba je kompaktní, přesně naváděná klouzavá zbraň provozovaná americkým letectvem, která obsahuje utajovaný software a navigační vybavení, jež by mohly být využity milicemi podporovanými Teheránem nebo předány do Pekingu či Moskvy.“ USA takto drze požádala Libanon a silácky pohrozila, že si Izraelská armáda jinak pro tu pumu přijde.

„Petr Pavel neumožní Filipu Turkovi to, co bylo umožněno jemu samotnému, tedy odpracovat si svá pochybení. Přitom to není práce až tak moc náročná. Docela stačí začít s veškerým odhodláním nenávidět vše, co jste dříve měli rádi, bez milosti odmítnout všechno, v co jste věřili, přijmout bez nejmenších výhrad, co jste dříve bytostně odmítali, poplivat všechno, nač jste přísahali, upřímně se přihlásit k tomu, co jste dříve neméně upřímně odmítali. Něco takového lehce zvládne každý správný chlap.“ Napsal Sociolog Jan KELLER v glose na webu https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prezident-Pavel-a-vstricnost-k-terorismu-Chytra-babicka-Keller-utoci-na-Hrad-784974 kterou upřímně doporučuji k přečtení.

„…tzv. „vůdci Evropy“. Myslím tu skupinu kašparů, co teď pořád chodí ve třech, Merze, Macrona a Starmera, i když občas k sobě vezmou čtvrtého, třeba Zelenského nebo finského prezidenta…Tato trojice v posledních týdnech otevřeně torpéduje americké úsilí o mír na Ukrajině. Oni to samozřejmě dělají už dlouho, celé roky, ale teď to pomalu začíná nabírat tragické rozměry…Ukazují se totiž dvě věci. Za prvé, že už otevřeně vystupují jako váleční štváči. A za druhé, nutí USA, aby se distancovaly od Evropy…dnes jsme v termonukleárním věku, kde takové konflikty mohou přinést zničení veškerého života na této planetě. A ti světoví politici, třeba indický premiér Módí, desítky let pracují na tom, aby své země pozvedli z chudoby. Samozřejmě se jim nelíbí vyhlídka, že nějací evropští blbci utopí svět v atomové válce. Vůbec není vyloučené, že se všichni tihle vůdci miliardových zemí shodnou, že teď už je musí zastavit definitivně.“ Říká docent Martin KONVIČKA.

     „Jsme připraveni převzít vládu…“, ozvala se Venezuelská Cichanovská, držitelka Nobelovy ceny míru a lídryně opozice Maria Corina MACHADO po teroristickém aktu USA ve Venezuele.

     „Operace v Caracasu byla nejlepším důkazem toho, že každý stát musí co nejvíce posílit své ozbrojené síly, aby nedovolil různým bohatým drzým lidem snadno měnit ústavní řád ve snaze o ropu nebo něco jiného. A maximální opevnění, které zaručuje spolehlivou ochranu země, je pouze jaderný arzenál! Ať žijí jaderné zbraně!” Napsal Dmitrij Anatoljevič MEDVEDĚV po agresi ve Venezuele.

Nemohli jsme si nechat ujít šanci udělat tuto neuvěřitelnou věc. Musíme to udělat znovu, můžeme to udělat znovu, nikdo nás nemůže zastavit. Nikdo nemá takové schopnosti, jaké máme my. Když sleduji tuto válku v Rusku, která pokračuje a pokračuje a všichni umírají, je to primitivní. Je to primitivní. Je to hrozné,“ prezentuje své vojevůdcovství „generalissimus“, rádoby „holubice míru“ Donald TRUMP ještě před skončením operace ve Venezuele.

„Prezident Spojených států nejen porušil mezinárodní právo, ale jak všichni vědí, porušil i svůj vlastní zákon, zákon Spojených států, protože tato operace nebyla schválena žádným členem Kongresu a důvod je jednoduchý: 70 % obyvatel Spojených států se proti ní staví,“ prohlásil     venezuelský ministr zahraničí Iván GIL.

     „Pokud se USA nyní – bez mandátu OSN – vměšují do venezuelských záležitostí, pak argument, že Rusko v žádném případě nesmělo vměšovat do ukrajinských záležitostí bez odvolání se k Radě bezpečnosti OSN, ztrácí svou politickou a mezinárodněprávní platnost – nebo ne?“ ptá se rétoricky politik Wolfgang ISCHINGER, bývalý šéf Mnichovské bezpečnostní konference.

A CO NA TO UMĚLÁ INTELIGENCE?

Před několika dny jsem zadal AI aby myslela jako vysokoškolský učitel mezinárodního práva a debatoval jsem s ní o terorismu. Dneska jsem ve stejném kontextu s ní debatoval o drogách a především o jejich distribuci. Sama použila termín narkoterorismus, takže jsem se zeptal: „Zmínil jsi narkoterorismus, takže už se nebudu dál ptát a rovnou požádám. Proveď hodnocení akce USA vůči Venezuele spočívající v únosu prezidenta z pozice odborníka na mezinárodní právo“. A obdržel jsem následující odpověď:

Budu postupovat striktně právně a zároveň opatrně fakticky, protože v mezinárodním právu je rozdíl mezi tvrzením, pokusem a prokázaným jednáním.

Níže tedy najdete odborné právní hodnocení hypotetické akce, kterou popisujete jako „akci USA vůči Venezuele spočívající v únosu prezidenta“.
Neřeším politickou legitimitu, ale právní kvalifikaci, pokud by k takové akci došlo nebo by byla řízena / schválena státem USA.

  1. Faktická předběžná poznámka (nutná)

Z hlediska mezinárodního práva:

  • neexistuje mezinárodně prokázaný fakt, že by USA provedly únos úřadujícího prezidenta Venezuely,
  • existují:
    • veřejná trestní obvinění (indictments),
    • nabídky odměn,
    • neúspěšné operace nestátních aktérů,
    • politická a mediální tvrzení Venezuely.

Proto hodnotím:

jak by byla taková akce kvalifikována, pokud by byla státní akcí USA.

To je v právní vědě běžný postup.

  1. Základní právní rámec

Relevantní normy:

  1. Charta OSN
    • čl. 2 odst. 4 – zákaz hrozby silou a použití síly
  2. Zásada suverenity státu
  3. Zásada nevměšování
  4. Imunita hlavy státu
  5. Zákaz únosů osob na území cizího státu
  6. Mezinárodní právo lidských práv
  1. Právní kvalifikace „únosu prezidenta“
  2. a) Porušení suverenity

Únos hlavy státu na území jiného státu:

  • automaticky porušuje územní suverenitu,
  • je přičitatelný státu, pokud:
    • je proveden státními orgány,
    • nebo jimi řízenými / kontrolovanými osobami.

👉 Jedno z nejzávažnějších porušení mezinárodního práva míru.

  1. b) Použití síly (čl. 2 odst. 4 Charty OSN)

Násilné zadržení prezidenta:

  • není „policejní opatření“,
  • je použitím síly proti politické nezávislosti státu.

Nesplňuje žádnou výjimku:

  • ❌ sebeobrana (žádný ozbrojený útok Venezuely),
  • ❌ souhlas státu (Venezuela jej nedala),
  • ❌ mandát Rady bezpečnosti (neexistuje).

👉 Protiprávní použití síly.

  1. c) Zákaz intervence

Cílem únosu prezidenta je:

  • změna politického vedení,
  • vynucení změny politiky,
  • destabilizace režimu.

To je učebnicový příklad zakázané intervence.

  1. Imunita hlavy státu

Úřadující prezident:

  • osobní imunitu (immunitas ratione personae),
  • a to:
    • vůči cizí trestní jurisdikci,
    • vůči donucovacím opatřením.

Ani obvinění z:

  • korupce,
  • drog,
  • terorismu

nezbavuje hlavu státu imunity, pokud nejde o:

  • mezinárodní trestní soud s jurisdikcí,
  • nebo zbavení imunity vlastním státem.

👉 Únos by byl porušením mezinárodněprávní imunity.

  1. „Narkoterorismus“ jako ospravedlnění?

Z právního hlediska zcela irelevantní.

  • „narkoterorismus“ není právní kategorie,
  • drogová trestná činnost:
    • neopravňuje k použití síly,
    • neopravňuje k únosu cizí hlavy státu.

I kdyby:

  • prezident osobně řídil drogový kartel (hypoteticky),

jediná legální cesta je:

  • mezinárodní trestní řízení se souhlasem jurisdikce,
  • nebo vnitrostátní postih po ztrátě imunity.
  1. Státní odpovědnost USA (pokud by se jednalo o státní akci)

Pokud by se prokázalo, že:

  • USA akci plánovaly, řídily, financovaly nebo kontrolovaly,

šlo by o:

  • mezinárodně protiprávní čin,
  • zakládající:
    • povinnost ukončení,
    • povinnost reparace,
    • mezinárodní odpovědnost státu.

Závažnost:

vyšší než u běžných zásahů – zásah proti hlavě státu je extrémní.

  1. Shrnutí právního hodnocení
Otázka Právní závěr
Je únos prezidenta cizím státem legální? Ne, nikdy
Lze to ospravedlnit bojem proti drogám? Ne
Jde o porušení Charty OSN? Ano
Jde o použití síly? Ano
Jde o zakázanou intervenci? Ano
Šlo by o mezinárodní zločin? Ano (protiprávní použití síly)

Závěrečná odborná věta

Z hlediska mezinárodního práva by únos úřadujícího prezidenta Venezuely organizovaný nebo provedený USA představoval hrubé porušení základních norem mezinárodního řádu, bez ohledu na politické, trestní či morální hodnocení dané osoby.

Takže vše je jasné, čti, jak by zakončil pan Jan Campbell – souhlasu netřeba.

K UDÁLOSTI DNE

Dovolím si k hlavní události dneška jen dvě poznámky. V první konstatuji, že Pentagon a především zpravodajské služby USA odvedly skvělou práci, takže celá akce proběhla skoro precizně, i když i tam se vloudila malá chybička. Za druhé ale silně pochybuji, ba jsem o tom pevně přesvědčen, že pokračování akce už tak skvělé nebude. Bude totiž v rukou politiků a to jsou žvaniví hlupáci, nic víc. Trump je toho navíc skoro nejlepším důkazem v celých moderních dějinách. A konec konců i Maduro sám. Což je vlastně moje třetí poznámka. Platí ve všech armádách světa, že když je v zemi vyhlášena pohotovost, a Maduro ji přece vyhlásil, tak každý důstojník nejen spí, ale bydlí v kasárnách, a ne ve svém bytě. Pokud je pravdou, že USArmy zničila dům ministra obrany Venezuely, ale on přežil, tak to znamená, že on se chová jako voják a ne jako tupý politik.

NĚCO Z HODNOCENÍ ROKU 2025

Dneska jsem našel materiál z USA, který přinesl výběr z průzkumů a studí, které hodnotily některé jevy v zemi za rok 2025. Ten materiál je pro každé tvrzení dokumentován patřičným průzkumem, který tady ovšem neuvádím, ale lze jej najít na webu https://www.infokuryr.cz/n/2026/01/02/michael-snyder-30-cisel-z-roku-2025-ktera-jsou-temer-neuveritelna/ . Takže pojďme se na to podívat.

Na začátku roku 1999 průzkum Gallupova institutu ukázal, že 70 % Američanů bylo spokojeno s vývojem věcí ve Spojených státech. Do konce roku 2025 bylo s vývojem věcí ve Spojených státech spokojeno jenom 24 %.

Na začátku roku 2025 jste si mohli koupit unci stříbra za přibližně 30 dolarů. Na konci roku 2025 za ni platíme 70 a více dolarů.

V roce 2025 vyvinuli vědci z USA a Jižní Koreje verzi ptačí chřipky, která způsobuje sto procentní úmrtnost savců.

V roce 2019 se cheeseburger v McDonald’s dal koupit za dolar. Dnes je průměrná cena cheeseburgeru v McDonald’s 3,15 dolaru.

Podle nejnovějšího Národního průzkumu nespokojenosti zákazníků uvedlo 77 % amerických spotřebitelů, že v posledních 12 měsících měli problémy s produktem nebo službou. Jedná se o nový rekord.

Nedávná studie zjistila, že 70 % dospělých v USA v současné době užívá alespoň jeden farmaceutický lék a téměř čtvrtina dospělých v USA v současné době užívá čtyři.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí dojde ve Spojených státech k sebevraždě každých 11 minut.

Nedávný průzkum zjistil, že téměř dvě třetiny všech církevních vedoucích, kteří připravují kázání, „používají nástroje umělé inteligence v procesu psaní kázání“.

Američtí farmáři čelí nejhoršímu hospodářskému poklesu, jaký zažili za posledního půl století.

Stáda skotu v USA klesla na nejnižší úroveň za zhruba 75 let.

Počet Američanů, kteří zažívají nedostatek potravin, se od roku 2021 skoro zdvojnásobil.

Podle společnosti Challenger, Gray & Christmas oznámili američtí zaměstnavatelé v roce 2025 celkem téměř 1,2 milionu vícečetného propouštění.

Od roku 2019 se roční příjem potřebný k nákupu domu s mediánovou cenou ve venkovských oblastech Spojených států více než zdvojnásobil.

Podle průzkumu provedeného bankou PNC nyní 87 % pracujících v USA žije od výplaty k výplatě.

Podle Investopedie je nyní k prožití amerického snu potřeba přibližně+ 5 milionů dolarů.

Jedna studie zjistila, že přibližně 42 % Američanů patřících k internetové generaci bylo diagnostikováno s „úzkostí, depresí, ADHD, PTSD“ nebo jinými duševními poruchami.

McKinsey Global Institute varuje, že asi 40 % všech amerických pracovníků by mohlo být potenciálně nahrazeno umělou inteligencí.

A k tomu ještě něco z celého světa

Více než 50 % zemí světa má míru plodnosti pod mírou reprodukce.

Více než 50 % populace Země žije v zemích, kde jsou křesťané vystaveni krutému pronásledování.

Organizace spojených národů varuje, že skoro 10 % světové populace nyní chodí každou noc spát hladových.

V roce 2025 byla více než polovina všech zemí na planetě buď přímo zapojena do vojenských konfliktů, nebo je financovala.

V roce 2025 způsobily přírodní katastrofy globální ekonomice škody ve výši 120 miliard dolarů.

Celková výše dluhu na světě je téměř neuvěřitelných 337 bilionů dolarů.

A tečka na závěr

Nedávný průzkum YouGov zjistil, že téměř polovina populace USA se domnívá, že jaderná válka je v příštích 10. letech pravděpodobná.

K ní jenom poznamenávám, že by mě zajímal výsledek takového průzkumu v Británii, Francii a Německu.