RADA MÍRU

Tato instituce byla ustavena v lednu 2026 s cílem podporovat stabilitu, obnovu a mír, zejména v oblastech konfliktů, jako je Pásmo Gazy.

–  Rada byla formálně schválena rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2803 v listopadu 2025.

–   Instituce je navržena Donaldem Trumpem a je řízena předsedou. Za pivního jmenoval navrhovatel sám sebe.

–   Slavnostně byla vyhlášena v Davosu na Světovém ekonomickém fóru tento týden.

Tolik fakta. Názory na ni jsou různé. Kupříkladu krajně negativní jako je následující, cituji: „Jako vždy americký prezident jedná spontánně, činí ukvapená, nepromyšlená rozhodnutí a ignoruje jiné názory. Pro něj je nejdůležitější vyhlásit své další vítězství. Nezáleží na tom kde — v Pásmu Gazy nebo v Grónsku“, konec citace. Ovšem jsou i jiné, které jí prorokují reálné nahrazení upadající OSN.

Mě zaujalo, že největším jejím kritikem, ba přímo nepřátelskými odsuzovateli jsou sionisté jak v Izraeli, tak v USA a jinde. Vnímám proto Trumpův návrh jako jeho osobní snahu vytrhnout se z okovů služby sionistům, do které je manipulován od počátků svého politického angažmá. V druhé rovině pak jako projev oné chorobné touhy nějakým způsobem se konečně dočkat ocenění Nobelovou cenou. Uvidíme, jaký tedy bude další osud zmíněné iniciativy „globálního císaře“.

VÍC JAK DOBRÝ NÁPAD

Napsal jsem, že by bylo vhodné Trumpa mezinárodně izolovat, čti, ignorovat. Jeho egu by to zasadilo hlubokou ránu. I když by se ještě víc mstil každému a všem. Ale teď jsem na netu našel lepší nápad. Státy by se měly začít odvažovat zbavování se vojenských základen USArmy na svém území. Ty první by musely vydržet Trumpovu zuřivost, ale pokud by se taková praxe rozšířila, pak by jej to zničilo. A přece je každému politikovi jasné, že mít cizí základny na svém území, to je konec „svobody“, ale určitě konec svrchovanosti. Státníci takových zemí jsou prakticky pouhými guvernéry z vůle USA a ne vrcholnými mocnáři svého státu. EU má teď k takovému chování jednu z vhodných příležitostí. Může v reakci na anexi Grónska vyhnat americké vojenské základny, jak se píše v The Economist. Podle zdrojů této publikace jsou zařízení, jako je letecká základna Ramstein v Německu, klíčová pro projekci americké vojenské síly do Afriky a na Blízký východ. Už jejich potenciální uzavření nebo omezení přístupu by se mohlo stát vážným odstrašujícím prostředkem pro Trumpovu administrativu. Ten nápad mě zvoní v hlavě od chvíle, kdy „politický západ“ Rusku vnutil souboj. Tehdy mělo dokonce veřejně deklarovat, že pokud vyhraje, tak NATO bude muset odejít se svými základnami do stavu před sjednocením Německa. Ať si „Evropánci“ zůstanou v NATO, ale jednotlivé země nesmí mít na svém území vojenský personál a hlavně zbraně, nemluvě dokonce o jaderných z jiných zemí, než svoje. To by měl být jeden z bodů budoucí kapitulační smlouvy o míru na Ukrajině. Tečka.

UDÁLOSTI REFLEKTOVANÉ CELEBRITAMI

     „Všechny Trumpovy řeči o údajných drogách jsou naprostý nesmysl, jak je známo. Potřebuje Venezuelu jako kolonii, jako nové Haiti“. Píše Igor LEVITAS

„Vážené americké letectvo, americké námořnictvo, americká armáda a americká námořní pěchota, Grónsko je součástí Dánska, spojence NATO. Pokud Trump nařídí vojenský útok na Grónsko bez souhlasu Kongresu, byl by to nezákonný rozkaz. „Neuposlechnete tento nezákonný rozkaz. Přísahali jste Ústavě, ne Trumpovi,“ napsal kongresman Ted LIEU na sociálních sítích.

     „Rusko není supervelmocí na úrovni Sovětského svazu. Jsme vojenská a jaderná supervelmoc, ale v žádném případě ne ekonomická. Naším úkolem je pohybovat se mezi nimi, abychom přežili“. Říká ekonom Igor NAGAJEV

     „Je nám naprosto jasné, že Donald Trump musí být na mezinárodní scéně izolován. Každý, kdo za těchto okolností nepřeruší vztahy se Spojenými státy a NATO, se stává spolupachatelem Donalda Trumpa – muže, kterého považujeme za zločince a vraha,“ vyhlašuje Pablo FERNÁNDEZ, mluvčí španělské politické strany PODEMOS.

„Stát, který ztratí svou vnitřní architekturu, se stává pouhou mafiánskou strukturou, jež vyhrožuje každému, kdo se nepodřídí jejím predátorským požadavkům a nevydá peníze, na něž si zálusk udělala“. Píše Alastair CROOKE, bývalý diplomat, který je v současnosti komentátorem, zakladatelem a ředitelem organizace Conflicts Forum, jež podporuje dialog mezi politickým islámem a Západem.

     „Trump hrozí válkou a sankčními cly, aby znovu získal íránskou ropu – stejně jako v roce 1953, kdy CIA svrhla Mosaddegha a americké korporace okamžitě zabavily 40 procent ropy. Dnes sankce zemi dusí, vytvářejí chaos a utrpení, které se pak používá jako důkaz proti Teheránu. Cynický vzorec je vždy stejný: vytvořit krizi, aby se ji dalo využít. Největší hrozbou pro světový mír jsou USA“. Píše poslankyně Bundestagu Sevim DAGDELEN.

Země realizuje nejdražší energetický přechod na světě, který už není možné dotovat z rozpočtu. Nevím o jiné zemi, která by to dělala tak složitě a draze jako Německo„, konstatuje kancléř Německa Friedrich MERZ.

     „Pokud se nám podaří vrátit mír a svobodu do Evropy, najít kompromis s naším největším evropským sousedem, a to s RF… A neříkám to proto, že se nacházím na východě, říkám to kdekoliv v Německu. Rusko je evropská země,“ prohlásil Friedrich MERZ.

„Kdybys měl schopnost řešit problémy, nejspíš bys vyřešil problémy své vlastní země,“ vzkázal Íránský vůdce Alí Chameneí Trumpovi.

     „Pokud by prioritou vlády České republiky nebyli čeští občané, ztratila by legitimitu a měla by být odstraněna“. Říká profesor Ivo BUDIL.

„Je to vlastně docela nedávno, co světový řád byl vybudovaný na mezinárodním právu. Po pádu SSSR se změnil na řád řízený podle pravidel, samozřejmě nikdy nedeklarovaných, až konečně nyní se zkonkretizoval jako řád založený na Trumpovi“.

NN

DOBRÝ NÁPAD, ALE ASI TĚŽKO PRAKTICKY USKUTEČNITELNÝ

Španělská levicová strana Podemos vyzvala k mezinárodní izolaci amerického prezidenta Donalda Trumpa s argumentem, že jeho politika představuje hrozbu pro mezinárodní právo a globální bezpečnost. Americký vůdce totiž ve čtvrtek 8.1.26 v rozhovoru pro tisk prohlásil, že jeho pravomoci jako vrchního velitele jsou omezeny pouze jeho vlastní morálkou, nikoli mezinárodním právem. „Je nám naprosto jasné, že Donald Trump musí být na mezinárodní scéně izolován. Každý, kdo za těchto okolností nepřeruší vztahy se Spojenými státy a NATO, se stává spolupachatelem Donalda Trumpa – muže, kterého už považujeme za zločince a vraha,“ řekl mluvčí strany Pablo Fernández na pondělní 12.1. tiskové konferenci. Podle Fernándeze Trumpovy činy a prohlášení jasně ukazují, že mezinárodní právo se na rozhodnutí jeho administrativy nevztahuje a že jediným platným principem je „vláda síly“. Politik se domnívá, že Trump představuje největší hrozbu pro budoucnost všech národů světa. Tvrdí, že přístup amerického prezidenta vytváří nebezpečný precedent, podle kterého by jakýkoli stát s dostatečnou vojenskou silou mohl jednat podobným způsobem. Tolik zpráva z tisku ze dne 13.1.2026.

Plně souhlasím s názorem, že Trump svou nevyzpytatelností je nebezpečím pro celý svět. Nedodržuje své slovo, dokonce záměrně a vědomě lže. A to není jediný důvod, proč mu nelze důvěřovat. On dokonce dokáže vyjednávat a v téže době nařídit útok na partnera v jednání, čili samotné vyjednávání je pro něj pouhým podvodným manévrem. Problémy neanalyzuje, takže mění názor s každou novou informací. Připočtou-li se k tomu jeho charakterové vady a psychologické, až psychiatrické indispozice způsobeném stářím, je každý dialog s ním opravdu obrovským rizikem.

Jenže.

Nějaká totální izolace by asi způsobila ještě větší škody. On by to pociťoval jako své vítězství, protože by ve své pýše nechápal, že je ignorován.

Takže.

Asi jediným lékem na „trumpismus“ USA bude spočívat v projevování síly. Ne snad vojenské, ale měkké, ekonomické, veskrze obchodnické, kterým on velice dobře rozumí. Ty jsou realističtější a hlavně realizovatelné, příkladem pro mě je soubor opatření, jimiž ČLR reagovala na agresi vůči Venezuele.

VELIKÁŠSKÝ LHÁŘ, NEBO KANDIDÁT NA HLUPÁKA STOLETÍ?

Poslední šáh Íránu byl vyhnán ze země revolucí z let 1978-1979. Utekl přesně v lednu 1979. Jeho potomek se při letošních nepokojích v Íránu nechal slyšet, že je ochoten se vrátit na dědičný trůn. Přijel dokonce do Izraele, aby tam, mimo jiné, pronesl následující pitomost, cituji: „Jel jsem do Izraele, abych ukázal, že jsme potomci Kýra Velikého, který před 25 stoletími pomohl osvobodit židovský lid a znovu vybudovat chrám v Jeruzalémě.“ Co k tomu říct. V žádném případě nejsou potomky, ale pouze následníky na perském trůnu s titulem šáh. Tento titul skutečně zavedl Kýros Veliký, který byl prvním sjednotitelem perské říše sahající od Egejského moře po Indii. Svůj původ odvozoval od zakladatele dynastie Achaimenovců. Ta samozřejmě s dynastií Pahlaví nemá vůbec nic společného.

ROZUMNÝ POHLED Z USA

diplomatický proces je fraška. Myslím, že Rusové na něm participují, protože chtějí ukázat zbytku světa, že jsou rozumní, že mají zájem o diplomacii. Navíc si myslím, že chtějí udělat vše pro to, aby udrželi důstojné vztahy s prezidentem Trumpem. Proto hrají tuto hru. Setkávají se s Whitcoffem a Kushnerem. Ale je to všechno obrovská ztráta času, protože ruské požadavky nejsou k diskusi. A my, tedy Spojené státy, Evropané a Ukrajinci, nejsme připraveni přijmout ruské požadavky. Proto bude tato otázka vyřešena na bojišti, jak jsme již několikrát řekl“. Já s profesorem plně souhlasím a jsem toho názoru, že to je nejpřesnější popis pozice ruského vedení a velení. Což dokazuje enormní zvýšení bojové činnosti v minulém roce, kdy zintenzivnilo dohodování o klidu zbraní. Nemíním posuzovat důvody především EU a Britů proč se chovají tak, jak se chovají. Názory Trumpa mě fakticky nezajímají, poněvadž on v reálu žádné nemá kromě mantry a zabíjení hodně lidí. Což mu jaksi podivně nevadí v Gaze, kde Izrael zabíjí především civilisty. Na Ukrajině přece jenom umírají především vojáci, i když to byli ještě včera také civilisté. Chování Ukrajinců ale vůbec nechápu. Přece nikdo z nich při zdravém rozumu nemohl od samého počátku předpokládat, že nad Ruskem zvítězí.  Tím, že ještě před rokem přesto ve vítězství věřilo skoro osmdesát procent obyvatel se velice až obrovsky podobají Němcům za Hitlera. Takže byli také tak zblblí propagandou?

CO O EVROPĚ VYPOVĚDĚLO NAPADENÍ VENEZUELY

Západní lídři Evropy si byli nejpozději od druhé dekády tohoto století velmi dobře vědomi svého demokratického „deficitu“, nedostatku neformální autority a především upadající důvěry u svých voličů. S převelikou chutí se proto zapojili do válečného Amerického narativu, který z SVO na Ukrajině vytvořil Bidenovskou pohádku o hrdinném boji dobra se zlem. Konkrétně nevyprovokovaného agresora s trpící obětí. USA vědoma si rizika jaderného střetu při snaze porazit Rusko, neměla od počátku zájem porazit Rusko. Vládci USA jenom potřebovali, a dosud potřebují co největší oslabení vojenské síly Ruska.

Evropa naopak od počátku měla jiný cíl. Věřila a doposud věří ve vítězství Ukrajiny, které by jí nejen vrátilo Krym a separatistické oblasti, ale splnilo dávný sen evropských kolonizátorů, konečně rozdrobit to odporně velikánské Rusko, a následně jeho bezmocné pohrobky pak bez překážek vykrádat, jak to dělala na celé Zeměkouli v posledním půltisíciletí. Diktátorská komise EU běhen roku 2022 vytvořila k tomu cíli narativ, ba doslova konzistentní nenávistně nesmiřitelnou protiruskou ideologii. V ní vykreslila Rusko jako absolutního odpůrce „evropských“, pro jistotu raději blíže nedeklarovaných „hodnot“, čímž konflikt na Ukrajině povýšila na existenční střet dvou civilizací.

Speciální operace na Ukrajině byla vládou Bidena a Británie povýšena na válku „politického Západu“ s Ruskem. Ovšem EU ji transformovala v civilizační souboj, což je pro obě strany fakticky záležitost veskrze existenční. Zde je jediným řešením úplně vítězství jedné strany, Čti, ta nejvyšší možná sázka. Pod prapor nesmiřitelného nepřátelství se Euro byrokracii reálně podařilo získat solidní podporu obyvatel a především politiků ve všech členských zemích. Odborně řízená manipulace, ba až indoktrinace fungovala docela spolehlivě, protože se bez valných protestů dařilo posílat na Ukrajinu zbraně, ba i peněžní hotovost, kterážto podpora sumárně dosáhla několika stovek miliard.

Až začátkem letošního roku se něco zadrhlo. Trump napadl Venezuelu a fakticky ji ekonomicky okupuje. Primárně uváděný důvod k napadení se ukázal vylhaným a ty další jsou pouhou politickou kamufláží. Jasně řečeno, v porovnání s vojenskou intervencí Rusů na Ukrajině fakticky bezpředmětné. A koukejme se, Evropa, nadtož EU nějak zapomněla na ty své posvátné hodnoty a svého „kmotra“ tak, tak že nepochválila. Jinými slovy řečeno, nejde o dvojí metr. Jde o jeden metr. A ten se jmenuje vlastní prospěch. Útok na Ruska na Ukrajinu pomohl EU alespoň na nějaký čas ke zdánlivému sjednocení. Agrese proti Venezuele se jí tím pádem netýká, ba možná jí prospěje, protože z USA bude ropu kupovat za lacinější penízky.

Jo, a to zpropadené Grónsko, to bude další velký test pokrytectví papalášů EU.

PROJEVY IMPERÁTORSKÉ PÝCHY

Jenom za minulý týden jsem nasbíral následující výlevy činovníků rádoby vládců světa. A to si Trumpovy bláboly shromažďuji zvlášť, a snad jednou i na ně přijde řada.

Je nám jedno, co říkají. Trump bude i nadále ignorovat tuto směšnou organizaci zvanou OSN,“ řekl Michael George Glen WALTZ, stálý zástupce USA při OSN.

„USA převezmou úplnou kontrolu nad Latinskou Amerikou. V tomto regionu nezůstanou žádné země s levicovými vládami…Nastolíme pořádek na Kubě a Nikaragua bude také naše…Příští rok budeme mít nového prezidenta v Kolumbii.“ Prohlásil republikánský senátor Timothy Eugene SCOTT.

Grónsko by mělo patřit Spojeným státům…oficiální postoj Washingtonu…žádná země nemůže zabránit Spojeným státům v anexi dánského území“. Rozpovídal se pro tisk zástupce šéfa štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa pro politiku Stephen MILLER

„USA se vůbec neznepokojují reakcí Ruska na zadržení ropného tankeru plujícího pod jeho vlajkou, protože Spojené státy mají v úmyslu kontrolovat celou západní polokouli“. Nechal se slyšet senátor Markwayne, MULLIN

     „…blokáda venezuelské ropy zůstává v platnosti po celém světě“. Oznámil světu ministr války Pete HEGSETH po únosu tankeru ve vzdálenosti pět a půl tisíce kilometrů od břehů USA.

„…venezuelský příběh ještě neskončil,“ vyhrožuje Marco Antonio RUBIO.

Nemůžete mít největší energetické rezervy na světě pod kontrolou protivníků Spojených států.“ Sdělil světu Americký velvyslanec při OSN Michael WALTZ.

Vše, co Venezuela koupí z příjmů z ropy, bude koupeno v Americe. Patří sem všechna zařízení od ropného průmyslu až po potraviny, léky a vše mezi tím.“ Oznamuje světu Marco Antonio RUBIO.

K PROBLÉMU TUREK

Přiznám se, že nesleduji politiku v ČR. A tak teprve včera jsem se zevrubněji seznámil s problémem „Turek“. V současném stavu věci bych velice důrazně doporučoval, aby sněmovna taxativně stanovila důvody, pro které může prezident odmítnout jmenování ministra. V žádném případě nedopustit situaci, aby takovou možnost dostal Ústavní soud. Jedinou institucí ve státě která stanovuje zákony a veškerá jiná pravidla je totiž parlament, a v žádném případě ne nějaká „otalárovaná“ partička patnácti extra-právníků, byť údajně sebevzdělanějších. Ta totiž nikdy, v žádném případě nepředstavuje a ani nemůže představovat vůli voličů. Zůstane navždy pouze sborem mluvících loutek reálné moci, která je podle svého zájmu prohlásila za „neomylné“ pouze z titulu své skutečné nadvlády nad absolutní většinou občanů. Jinak bych doporučoval, aby každý politik vládní koalice při každém rozhovoru, či v jiných veřejných vystoupeních do svého vystoupení nějakým způsobem zamontoval poukázání na tuto svévoli ze strany prezidenta, aby na ni veřejnost nezapomněla, a při příštích volbách to agentovi IQ107 spočítala. Jako poslední poznámku si dovoluji navrhnout, aby předseda vlády prosadil v parlamentu funkci státního tajemníka v některých ministerstvech, kterou by mohl vytvářet svou kompetencí premiér. Doporučoval bych finance, obranu, zahraničí, zdravotnictví a sociální věci. S odůvodněním nutnosti zachovávání kontinuity činnosti těchto úřadů.

ZPRÁVY KTERÉ MĚ TENTO TÝDEN ZAUJALY

V roce 2013 vydělali generální ředitelé 350 amerických společností v průměru 11,7 milionu dolarů, zatímco roční mzda typického amerického pracovníka činila 35 293 dolarů. Tedy „jenom“ 333. násobný rozdíl.

I druhé použití balistické střely Orešník bylo realizováno bez bojové hlavice.

Trumpova administrativa vymyslela inovaci Monroeovy doktríny. Nedovoluje zavádět v Jižní Americe socialismus.

Putin vyhlásil vůči NATO třicetidenní ultimátum. Zaprvé, NATO musí stáhnout všechna svá vojenská zařízení v členských státech přijatých po roce 1997, tedy z Polska, pobaltských států, Rumunska a Bulharska. Zadruhé, NATO musí poskytnout závaznou právní záruku, že Ukrajina a Gruzie nebudou nikdy přijaty do NATO. Zatřetí, všechna cvičení NATO v okruhu 300 kilometrů od ruských hranic musí okamžitě skončit.

Právní řád EU kodifikuje kritiku politiky EU jako trestný čin, zakládající mimo jiné pravomoc EK uvalit sankce i na kritizujícího jedince.

V zemích kolektivního Západu je trestné publikování a šíření nenávistných textů, zejména proti politice Izraele, naopak proti Rusku je taková činnost vítána.

Venezuela je jednou z posledních mála zemí světa, kde peníze nekontroluje centrální banka vlastněná Rothschildy v Londýně.