O KULTUŘE LŽI

Velmi málo, ba skoro vůbec se nemluví o jednom charakteristickém znaku společenství spějícího k zániku. Je jím lhaní. Lež je podle mého soudu zakódovaná v lidském genomu, a do určité míry asi proto někdy tolerovaná, ba uznávaná. Kupříkladu jako milosrdné lež. Umírajícímu otci neřeknou, že jeho syn se právě zabil v autě, jak se to stalo v rodině mého spolužáka ze základní školy. Ovšem všeho s mírou. Lhalo se, lže se, a lhát se bude. Jenže lež se nesmí stát všeobecnou, tak jak se to přihodilo zemím socialistického bloku a jak se to nyní projevuje v zemích politického Západu. Prakticky ve všech, i když ne ve stejné míře. Ovšem právě současný Západ si vypěstoval celou kulturu lži. Od shora dolů a zpět. Od vládců nejvyšších až po posledního člobrdíka. Korektní mluva, zatajování faktů, manipulativní interpretace dění, násilné potlačování nesouhlasů a odporu s vládnoucím názorem, cenzura, celé spolky na vyhledávání dezinformací a jiné nesmysly, které v souhrnu zajišťují, že lidé v širším slova smyslu žijí mimo realitu. Stane-li se lhaní tak všeobecným, jako je dneska kupříkladu v naší zemi, tak nikdo si není jistý tím, co je skutečnost. Dneska nikdo neví, zda očkování prospívá, či škodí, zda člověk zásadním způsobem může ovlivnit klima, či ne. Ale neví také, která „pohádka“, alias narativ, jak se moderně říká, je bližší skutečnosti o konfliktu na Ukrajině, zda ta Ruská, či Ukrajinská. A tak je to skoro se vším. Lež není opakem pravdy. Pravdou je totiž jen a jenom zpráva o skutečnosti, která se stala, čti, ealita. Jakýkoliv komentář o ní už je lží. Alespoň v současnosti u nás určitě. U nás jako v ČR či v zemích politického Západu. A taková společnost musí dřív, nebo později zaniknout. Což bude platit i pro lidstvo jako celek, pokud jednou všelidská civilizace dospěje do této fáze. Fáze v níž už v současnosti se nachází kultura Západu, která se tím už stala kulturou lhaní.

Něco o tom napsala Andrea ZHOKOVÁ, profesorka morální filozofie na Milánské univerzitě v textu na webu https://www.pokec24.cz/nezarazene/o-moralnim-kolapsu-zapadu/ který vřele doporučuji k přečtení. Jako upoutávku si tady z ní vyvěšuji delší citaci:

Už se nejedná o otázku „dvojího metru“.

Je to každodenní závazek k neomezenému lhaní, k upřímnému přijetí toho, že každé prohlášení, každé slovo, každá myšlenka se počítá pouze do té míry, do jaké může vyprodukovat peněžní sílu.

Můžete říct cokoli a pak pravý opak čehokoli. 

Můžete popřít důkazy a pak popřít, že jste je popřeli. 

Sliby a smlouvy lze porušit. 

Můžete vést vyjednávání a mezitím se pokusit zabít osobu, se kterou jste vyjednávali, a pak s vážnou tváří protestovat, protože dotyčná osoba už nechce pokračovat ve vyjednávání. 

Oficiální informace lze manipulovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a poté požadovat exemplární tresty, aby se čelilo manipulativní moci kupříkladu kadeřnice Piny na sociálních sítích.

Vydělil jsem si tuto citaci jako definici zmíněné kultury lhaní, kultury lži. Ostatně tvrdím že platí „Sieg oder Zionismus“.

SOUHLASÍM

Vyslechl jsem si před chvílí část vystoupení rabína Ronena Šaula z 28. 7. 2025, přednášeného ve velké synagoze Izraelského města Ašdodu, ležícího na břehu Středozemního moře. V auditoriu jsem viděl pouze mladé muže, nepochybně Izraelce, tedy fakticky vojáky. Rabín v té části své apelace zdůvodňoval, proč je správné, ba nutné zabít, či utrápit hladem i všechny děti v Gaze. Pominu jeho zvrácenou argumentaci, která neříká nic jiného, než co jsem slyšel z úst kupříkladu ministra obrany Izraele už brzy po 7. říjnu 2023. Projev byl strašný hned ve své formě, protože byl pronášen bez emocí, jako by šlo kupříkladu o pečení macesů. Zaujal mě však úplný závěr, kdy rebe řekl, cituji: „A pro ty, kteří mají problém s tím co jsem řekl, je to jejich problém…“ Konec citace. V té chvíli kamera vzala detail několika posluchačů, kteří se usmívali jako by náboženský myslitel vyslovil zdařilý bonmot. Já plně souhlasím s tím rabínovým závěrem, ovšem s oním jeho dovětkem. Pak je totiž pouze problémem Židů, že je Hitler všechny nechal zabíjet, včetně dětí. Jen a jenom jejich problém a v žádném případě nikoho jiného, nadtož snad celého světa. Ostatně tvrdím že platí „Sieg oder Zionismus“.

VYSBÍRÁNO Z WEBŮ KONČÍCÍHO TÝDNE

ukrajinské armády. Je to rozdíl v mentalitě. V americké armádě nás učí, že nejdříve musíme dobýt území a teprve pak zlikvidovat odpor. Ale skutečnou strategií je nepřítele fyzicky zničit,“ vysvětlil americký plukovník ve výslužbě Douglas MACGREGOR

„Z jakékoli strany se podíváme, Izrael vystupuje jako stát se ´zvláštním statusem´, který si může dovolit cokoliv a porušovat mezinárodní právo bez následků. Píše Valentin KATASONOV ve výborném textu na https://cz24.news/v-katasonov-dalsi-bezocive-rozhodnuti-izraele-ktere-anuluje-rezoluce-osn-a-normy-mezinarodniho-prava/ , který vypočítává tato „privilegia“.

     „Po volbách půjde o to, jestli my postavíme do latě armádu, nebo ona postaví do latě nás…Naštěstí máme armádu, která všechen vojenský materiál poslala na Ukrajinu, utratila peníze za předražené polní kuchyně a na všechny zbraně, co objednala, bude ještě několik let čekat. V této chvíli je armáda schopna vést válku proti skautskému táboru, ale národ opravdu ZATÍM nepřepere“. Daniel STERZIK alias bloger VIDLÁK

USA jsou impériem chaosu na steroidech“ Pepe ESCOBAR

Charakteristika prezidenta USA jako nejsilnějšího muže světa je zejména politicko-mediálním mýtem pro stoupence americké výjimečnosti, který je stále spornější.“ František ŠKVRNDA

Západ nemá nic společného s kulturní Evropou, jejíž kořeny jsou řecko-latinské a křesťanské.“ Andrea ZHOKOVÁ, Profesorka morální filozofie na Milánské univerzitě

     „Francie, která byla dříve zemí misionářů se dnes pomalu stává misijním územím, podobně jako zbytek Evropy. „Zdá se, že Bůh už tu není. A že pro Evropu je Bůh mrtvý.“ Prohlásil v Bretani guinejský kardinál SARAH
„…musíme vyhrát závod v oblasti umělé inteligence. To je skutečně klíčový moment. Podle mého názoru lze dokonce tvrdit, že závod v oblasti AI je důležitější než ten vesmírný. Právě on přetvoří světovou ekonomiku a určí, kdo se stane supervelmocí 21. století. Pokud Amerika bude i nadále vést v oblasti AI, zůstane nejsilnější zemí na světě. Ale pokud ne – můžeme toto místo ztratit ve prospěch našich globálních konkurentů. Poradce Trumpa, podnikatel David SACKS

Rusko v rámci SVO nezabírá území Ukrajiny, ale vrací si své vlastní“. Vladimir Vladimirovič PUTIN

„Jádrem globalizace byla určitá taktika nadnárodních korporací. Snažily se trojím způsobem zvyšovat svůj zisk: vyrábět v zemích s lacinou pracovní silou, prodávat v zemích s vysokou kupní silou a daně z toho všeho platit pokud možno v daňových rájích“. Jan KELLER

„Stává se, že židovský zákon dovoluje zotročení jakéhokoli nežida, bílého nebo černého…Ale to nemá nic společného s rasismem,“ Yitzchak BREITOWITZ emeritní rabín Ahavas Torah synagogy ve Woodside.

     „Je být idiotem v posledních desetiletích povinným požadavkem pro zvolení prezidentem Spojených států?“ Dmitrij SMIRNOV, Ruský novinář

„Víš, Mario, mnoho lidí mluví o nominaci Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Ale já si myslím, že vzhledem k tomu, jak v podstatě naučil celý svět obchodní ekonomice, by mohl být nominován i na Nobelovu cenu za ekonomii. Je to totiž zásadní přestavba celého mezinárodního obchodního systému“. Hlavní stratég Bílého domu Peter Kent NAVARRO

„Irsko by mělo opustit EU…Všechny země by to měly udělat, podle mého názoru. Ničí demokracii v Evropě,“ napsal Elon Musk na síti X.

_Jako politický subjekt je Izrael čarodějnicí. Jeho chování je neslučitelné s civilizací 21. století. Ať už někdy měl, nebo neměl, Izrael už dnes žádné právo na existenci nemá“. Frederick, Theodor RAAL, americký publicista

A nakonec suchá dnešní zpráva z USA: „Americký dolar ztratil od roku 2020 téměř 30 % své kupní síly“. Caramba. Ostatně tvrdím že platí „Sieg oder Zionismus“.

TRUMPOVA „DIPLOMACIE“

Babiš kdysi dávno tvrdil, že bude řídit stát jako firmu. Když k tomu dostal příležitost, zastihla jeho premiérství covidová krize, jejímž základním rysem byla diktatura EK. Z toho důvodu se Babiš ke splnění svého předsevzetí prakticky nedostal, jelikož po vyhoření krize musel už v prvé řadě vést předvolební kampaň. Zdá se mi ovšem, že jeho nápad převzal prezident USA. „Trumbera“ ve své druhé kadenci začal jako nějakou svou firmu řídit nejen USA, ale prakticky celý svět. Písemné příkazy ve formě prezidentských dekretů, různá nařízení, rozkazy a ultimáta sebestředného „ředitele planety“, to jsou nástroje, jimiž nahradil vyjednávání, čti, základ to krevního oběhu mezinárodních vztahů. Trump se domnívá, že tím vzdělá Ameriku velkou. Zatím je to ale pouze spektákl Donalda Rádoby Velikého, kterým pan direktor vytváří pro USA ve světě různá rizika reálně ohrožující její velikost. Za druhé jsem přesvědčen, že takováto metoda realizace zásady America First vybudí mnohé reakce. Takže Trumpova forma „diplomacie“ vygeneruje Americe otevřené, a mnohem pro ni horší skryté, leč o to nesmiřitelnější nepřátele. A za třetí, že by to byl opravdu ten nejlepší způsob uskutečňování volebního mota MAGA, tak to ani náhodou. Vytváření rizik pro svou zem a vygenerovávání si nepřátel v mezinárodních vztazích v žádném případě není schopné udělat Ameriku znovu skvělou. A nakonec závěrečná poznámka. Když ředitel podniku vydá drsný příkaz a pak z něj slevuje, tak velice rychle ztrácí přirozenou autoritu. A pokud určí termín a za nějaký čas ho změní, tak už ztrácí i důvěryhodnost. A fakt že dal Trump Rusku termín, který za několik dní snížil na pětinu, tak to už je případ pro psychiatra. Ostatně tvrdím že platí „Sieg oder Zionismus“.